‘РТАЊ – Етно комплекс Балашевиќ

Ртањ претставува феномен кој од година во година привлекува се поголем број туристи, авантуристи, планинари, но и научници. Секој кој барем еднаш ја посетил оваа планина, тврди дека воздухот тука поинаку мириса и дека природата има несекојдневна убавина. Многумина говорат и за позитивната енергија која ја почувствувале престојувајќи тука. Ртањ е познат и по ендемските билки кои растат на неговите падини и кои се заштитени со закон. Најпознат е Ртањскиот чај (Saturea montana) кој има многубројни лековити својства. На ртањскиот врв – Шиљак (1.565 m), како симболот на планината, се наоѓаат остатоците од некогашната црква Св. Ѓорѓи. Оваа црква е изградена во 1935-та година, од страна на Грета, сопруга на сопственикот на рудникот „Ртањ“ Јулиус Минх, во знак на неговото сеќавање и со помош на 1000 работници. Денешниот изглед го должи на трагачи по златото кои ја рушеле во повеќе наврати.

РТАЊ е планина обвиткана со мистерија и многумина, барем до неодамна, затоа што тука може да се случат необјасниви настани. На Ртањ, ако планината ве „прифати“, ќе ја видите енергијата како делува на „натрапниците“.

Батериите на телефонот нагло се трошат, камерите не можат да се вклучат, апаратите се тресат …

Природната пирамида во Источна Србија, за која се верува дека е шуплива внатре, сите влезови во неа се затворени, бидејќи, како што велат, кој поминувал низ неа веќе не бил истата личност. Пирамидите треба да ја имаат целата своја енергија на врвот, но Ртањ ги испраќа своите најсилни бранови на дното, што е само една од особеностите на Ртањ. Иако истражувањето на академик Јован Давидовиќ и научникот Саша Нафефеј започнало кон крајот на 20 век, оваа планина им била позната на луѓето со милениуми по своите необични способности. Значењето на Ртањ за Словените низ вековите најдобро се објаснува со фактот дека Ртањ бил важен како Олимп за Грците уште од античко време.

Се верува дека Ртањ ја апсорбира енергијата со својот врв „колку што достигнува нејзината сенка“, кои се електрични, магнетни и органски. Подоцна, таа енергија од планината зрачи и се „апсорбира“ од оние на кои им е потребна. Ефектот на овие енергии може да се почувствува во Светилиштето, исто така познато како „Врело“.

Новак Ѓоковиќ во поход на пканината РТАЊ

Она што ви препорачуваме да посетите, додека престојувате на Ртањ:

Посета на градината со ружи на семејството Минх, кои ја основале населбата

Врело – локалитетот со позитивни магнетни зрачења кои имаат благотворно влијание на организмот.

Лазарева пештера, најдолгата пештера во Србија (9.505 м), позната по необичен пештерски накит, во двете дворани, „Концертна“ и „Двораната на лилјаците“, каде што живеат 24 врсти на лилјаци од 27 врсти регистрирани во Европа

Манастирите Света Петка, Лозица, Лапушње, Покрова Св. Богородице и Св. Роман

⭐РТАЊ-ЅВЕЗДЕНА КАПИЈА⭐
🍀 2 – ри АВГУСТ
💥5200 денари
🏨 2 ноќевања со појадок во Етно Хотел Ртањ Балашевиќ
📝ГРАТИС користење на СПА центар,базени,џакузи🪧
🌄Посета на Сокобања
🎀Посета на Ниш и Нишката тврдина, шопинг во познатите продавници како H&M, Zara, Pull&Bear… можност за ручек во некој од многу ресторани или пак во MC’Donalds.

Itinerary

05:00h Тргнување од Дрводекор, Скопје 05:30h Тргнување од Куманово Патувањето го продолжуваме кон Србија Прошетка до селото ’Ртањ кое е познато по космичката енергија-“Светилиште” и е единствено во Европа.Запознавање со планината ‘Ртањ и со сите вистини и преданија поврзани со неа.Местото изобилува со ендемски видови на чаеви,од кој најпознат е ‘Ртањскиот чај-познат по лековитата моќ.Исто така ќе ја видите древната пирамида(налик на месечевата пирамида во Мексико) на која што се наоѓа мистериозната црква изградена во стил на синагога Планината Ртањ ја посетувал и самиот Хитлер заради нејзините биоенергетски својства тврдејки дека од самата планина собира енергија.Денес ,тука многу често изворот на својата енергија ја пронаоѓа и најдобриот тенисер на сите времиња Новак Џоковиќ Во пладневните часови пристигнување во Етно Комплекс Спа Центар Балашевиќ-‘Ртањ Слободно време за користење на базените (внатрешен и надворешен) и Спа центарот,како и уживање во убавините на комплексот Ноќевање
Појадок ( богата шведска маса ) Слободно време за користење на базените (внатрешен и надворешен) и Спа центарот,како и уживање во убавините на комплексот Факултативна вечера со музика во Етно комплексот Балашевиќ
Појадок ( богата шведска маса ) Одјава од хотелот Поаѓање кон Сокобања, одмор и разглед на Сокобања. Во договорено време заминување за Ниш. Ниш во соседна Србија претставува вистинска ризница на историски артефакти. Тој е еден од најстарите градови на Балканот. Родниот град на римскиотимператор Константин е одалечен од Скопје нешто повеќе од 200 км. Овој град датира уште од предисториско време а во себе зачувал многу од историјата.Градот го добил името од реката Ниш, која тече низ него и која келтските пражители ја нарекуваат Наисус Слободно време за прошетка и разглед на Ниш и Нишката тврдина, односно неговите знаменитости, прош етка по плоштадот, можност за шопинг во познатите продавници како H&M, Zara, Pull&Bear… можност за ручек во некој од многу ресторани или пак во MC’Donalds. Поаѓање кон Македонија во попладневните часови Пристигнување во Македонија во вечерните часови

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 83 ЕВРА

Понудата вклучува

 • Превоз со автобус на релација Скопје – Ртањ–Скопје
 • 2 ноќевања со појадок во Етно Комплекс Спа Центар Балашевиќ-‘Ртањ
 • Користење на Спа центарот ( затворен базен,џакузи,солена соба,парна бања )и надворешен базен
 • Посета на Сокобања
 • Прошетка и разглед на Ниш и Нишката тврдина како и шопинг во познатите продавници како H&M, Zara, Pull&Bear...
 • Комплетна организација и реализација на програмата
 • Лиценциран туристички водич/придружник за време на целото патување

Понудата не вклучува

 • Факултативна вечерна забава со музика во Етно комплексот Балашевиќ (наскоро Цена)
 • Масажи во Спа Центарот
 • Патничко осигурување
 • Сите индивидуални трошоци

You can send your enquiry via the form below.

‘РТАЊ – Етно комплекс Балашевиќ
From € 83
/ Adult